
Vecpuišu ballīte ir neatņemama pirmslaulību sastāvdaļa. Tā ir tradīcija, zināmā mērā pat rituāls, kas iezīmē finiša taisni brīvā vīrieša statusā. Tomēr ne visur to pazīst un atzīmē vienādi. Reizēm pat vienā valstī, dažādos laika periodos, svinību formāts ir krasi atšķirīgs.
Vecpuišu ballītes vēstures saknes
Tā ir vēsture, kas noslīpē mūsu dzīvi un tradīcijas. Šajā rakstā Jūs uzzināsiet gan to, kā radās vecpuišu ballītes, gan to, kā tās tiek svinētas citviet pasaulē. Cerams, ka šis raksts Jums sniegs papildus idejas un iedvesmu vecpuišu pēdējās, patiesi īstās ballītes organizēšanai!
Vecpuisis – kā un kāpēc radās šis vārds
Vārds “vecpuisis” ir latviskais tulkojums no angliskā – bachelor. Ar šo vārdu senatnē cilvēki saprata jaunu puisi, kas ieguvis bakalaura grādu, citviet – jaunu bruņinieku. Tikai vēlajā 14. gadsimtā šis vārds apzināti tika sasaistīts ar jaunu, neprecētu vīrieti.
Vecpuišu ballīte (angliski – bachelor party) parādījās tikai 20. gadsimta sākumā, kad to literatūras, zinātnes un mākslas žurnālā bija minējis kāds skotu izcelsmes žurnālists.
Senākie vecpuišu tusiņi pasaulē
Ticiet vai nē, bet senākās kopā sanākšanas, kad tika svinētas pēdējās vecpuiša brīvās dienas, notika Senajā Grieķijā, apmēram, 5 gadsmitus pirms mūsu ēras. Spartiešu karotāji sanāca kopā uz kopīgām vakariņām un pacēla glāzes par savu cīņu biedru, kurš grasījās precēties.

Arī vēlākos gados šis pasākuma formāts īpaši nemainījās. Tas bija formāls pasākums vedējtēva mājā, uz kuru ieradās labākie vecpuiša draugi. Klasiskā stila apģērbs un draudzīgas vakariņas.
Raibās mūsdienas
Kā jau daudz ko, arī vecpuišu pasākumus mazliet ir pieslīpējusi Holivuda. Pagājušā gadsimta 80. gados iznāca vairākas filmas, kurās vecpuišu pasākuma sižets norisinājās Lasvegasā – spēlējot azaartspēles un pamatīgi piedzeroties. Tas lika pamatus mūsu šodienas izpratnei par to, kā ir jāpavada pēdējās vecpuiša dienas un brīvām kājām. Un Holivudas filmām nav ģeogrāfiskas robežas. Tās skatās visā pasaulē. Un visā pasaulē tās ietekmē cilvēku ikdienu un tradīcijas.
Svinības citviet pasaulē
Kaut arī esmu savas valsts patriots un lepojos ar ikvienu mūsu sasniegumu, tomēr man nākas atzīt, ka mūsu tradīcijas ļoti lielā mērā ietekmē apkārtējā pasaule, it īpaši šodien – globalizācijas ietekmē.

Ja ASV vecpuišu ballītes svin diezgan konkrēti – dodoties uz Lasvegasu (kā The Hangover filmā), tad Anglijā (UK) rīkojas mazliet atšķirīgi. Tur džeki šo lietu uztver ļoti nopietni. Vecpuiša draugi paņem brīvu nedēļas nogali un visi kopā dodas uz kādu citu valsti. Arī Latvija ir viens no viņu iecienītākajiem galamērķiem. Viņi izpriecājas ar vietējām meitenēm, izstaigā vietējos klubus un bārus, kārtīgi piedzeras un tad dodas atpakaļ. Vācijā gan tās lietas notiek atšķirīgi.
Jūs varētu interesēt – Kā vecpuišu ballītes svin citviet pasaulē
Par cik savulaik Vācija tika sadalīta divās daļās, tad arī tradīcijas tur ir divejādas. Vienā pusē tiek vilkti karnevāla tērpi un puiši iziet ielās, lai izklaidētos, bet otrā – tas ir kopējs pasākums topošajam vīram un sievai, kurā viņi plēš porcelāna traukus, aizbaidot ļaunos garus.
Tradīcijas Latvijā
Latvijā ir pa druskai no visa. Lauku puiši dodas izklaidēties uz tuvējiem bāriem, pilsētas puiši – uz Vecrīgu. Reizēm to visu caurvij arī dažas oriģinālas izklaides, kas piešķir pasākumam papildus pievienoto vērtību, padarot to patiešām jautru un neaizmirstamu. Un tāds jau arī ir mērķis.